WARSZTATY TANECZNE

Prosimy o dokładne zapoznanie się z opisami warsztatów – część z nich jest dostępna dla osób posiadających małe doświadczenie, a nawet z zupełnym jego brakiem.
Jednak w przypadku niektórych zajęć wskazane będzie posiadanie konkretnych umiejętności, które pozwolą Wam – jak i całej grupie! – na skorzystanie w pełni z proponowanych warsztatów.

Grupy będą liczyły max. 30 uczestników.
Warsztaty odbywać się będą w Retro Dance Studio, przy ul. Wielkiej 19/7, w komfortowej przestrzeni do tańca (sala z parkietem i lustrami).

🧡 TAŃCE BRETOŃSKIE | Tomasz Kowalczyk | 05.10.2019 g. 12:00- 14:30 🦖

Zaproszenie do wirującego, transowego kręgu, który porywa wszystkich spragnionych kontaktu z drugim człowiekiem. Kręgu, w którym nikt nie pozostaje anonimowy, a powtarzalny rytm kroków i ruchów połączonych rąk daje poczucie wspólnoty i naturalnej więzi, której tak brak w dzisiejszym pędzącym świecie…

Warsztaty, które proponujemy pozwalają zapoznać się z podstawowymi tańcami w bretońskim repertuarze, które jednak nie tak często przenikają na balfolkowe parkiety. Na pewno jednak będzie okazja zatańczenia ich podczas wieczornej potańcówki, kiedy zagra zespół Gwerenn.

W programie warsztatu przewidziane następujące tańce:  ridée 6 temps/na 6, laridée (ridée 8 temps/na 8), suite Loudéac oraz kas ha bahr.

We wszystkich tych tańcach niezmiernie ważna jest praca rąk, skupimy się zatem na nauce koordynacji ruchowej i czasem trudnej sztuki współtworzenia jednolitego kręgu tańca, by wytworzyć w uczestnikach poczucie wzajemnej więzi, dać radość z bezinteresownego spędzania czasu z innymi ludźmi.

Warsztaty adresowane są przede wszystkim do osób mających już trochę parkietowego stażu, które jednak nie miały wcześniej okazji uczyć się tańców bretońskich. Osoby początkujące w balfolku, ale z innymi doświadczeniami tanecznymi i gotowe do intensywnej nauki również są mile widziane. Warsztaty będą prowadzone w języku polskim (z możliwością tłumaczenia na angielski).

Tomasz Kowalczyk – romanista, prowadzi Agencję Artystyczną promującą kulturę celtyckiej Bretanii w Polsce. Od 1997 r. prowadzi w Polsce warsztaty tańców bretońskich.
Umiejętności zdobywał bezpośrednio w Bretanii podczas warsztatów tematycznych (Centre Amzer Nevez – Ploemeur), nauki w kręgach tanecznych w Pluneret i Lorient, u nauczycieli tańca (m.in. Jean Baron, Solenn Boennec) oraz na licznych fest-noz. W Polsce związany od początku z Domem Bretanii w Poznaniu, w którym prowadził w latach 1998-2012 cykliczne warsztaty taneczne dla początkujących i zaawansowanych. Niesposób zliczyć animacji i warsztatów, które poprowadził w ramach wydarzeń mających coś wspólnego z Bretania!

🧡 FOLK INTRO| Ewa Olejnik i Małgorzata Miecznikowska | 05.10.2019 g. 12:00- 14:30 🦖

Na tych warsztatach poznasz tańce, które pojawiają się na każdej balfolkowej potańcówce. Omówimy podstawowe elementy techniki tanecznej oraz niektóre z możliwych wariantów, jakie można wykorzystać w tańcu dla urozmaicenia.

Będzie można dowiedzieć się zdecydowanie więcej, niż podczas szybkich instruktaży prowadzonych czasem w trakcie potańcówek i na spokojnie przećwiczyć poszczególne tańce.

Zapraszamy zupełnie początkujących oraz osoby, które chcą ugruntować podstawy, zwłaszcza jeśli dotąd nie miały okazji uczestniczyć w warsztatach, a poszczególne tańce poznawały tylko podczas potańcówek. Zachęcamy do udziału każdego – bez względu na wiek czy wcześniejsze doświadczenia taneczne. Warsztaty będą prowadzone w języku polskim (z możliwością tłumaczenia na angielski).

Ewa Olejnik i Małgorzata Miecznikowska – zafascynowane tradycyjnymi tańcami i muzyką, współzałożycielki stowarzyszenia Bal Folk Poznań. Regularnie uczestniczą w warsztatach oraz festiwalach muzyki i tańców tradycyjnych w Polsce i za granicą. Ich taneczne zainteresowanie nie poprzestają na folku, a sięgają w tak różnorodne rejony jak taniec irlandzki, hula czy tango.
Szczególnie lubią wprowadzać do tanecznego kręgu osoby, które zawsze myślały, że taniec to nie ich bajka, by przekonać je, że to zupełnie nieprawda!

🧡 WALCE ASYMETRYCZNE | Line i Clara (Berlin) | 05.10.2019 g. 15:00- 17:30 🦖

Są walce na 11, na 8 I na 5. Każdy z nich jest piękny i nieregularny, a wszystkie często sprawiają tancerzom spory problem.

Zmieńmy to!

Podczas tych warsztatów chcemy pokazać wam prawdziwe piękno walczyków asymetrycznych. Tak, żebyście mogli poczuć, dostrzec i zrozumieć ich strukturę, pozwolić sobie na drobne wariacje, a w końcu zacząć w pełni bawić się muzyką! Podczas wieczornej potańcówki z Trio Loubelya zapewne usłyszymy kilka wspaniałych nieregularnych walczyków, więc to doskonała okazja, by się przygotować i skorzystać jak najwięcej z nauki podczas warsztatów, jak i podczas balu.

Warsztat jest skierowany do osób, którym tańczenie walczyków na trzy nie sprawia problemów. Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim.

Warsztat poprowadzą Clara i Line, które tańczą i uczą tańców balfolkowych w Berlinie i które uwielbiają podróżować, by móc doświadczyć balfolkowego świata w różnych odsłonach, ze wszystkimi lokalnymi specjałami!