MUZYKA

fot. Marianna Łakomy

SNAARMAARWAAR (BELGIA)

Akustyczny powerfolk!

Energetyczne trio o mocy sekstetu! Unikalne brzmienie trzech instrumentów strunowych tworzących ścianę dźwięku, z której wyłaniają się pulsujące tanecznym rytmem melodie. W świecie przepełnionym powtarzalnymi schematami, Snaarmaarwaar pisze własną historię, nieustannie dopracowując swój wyjątkowy styl.

Tradycyjne melodie i własne kompozycje przeplatają się zgrabnie, czasem w subtelnych, nastrojowych, a kiedy indziej w energetycznych, rockowych aranżacjach. Gitara Jeroena Geericka – bijące serce tego muzycznego organizmu napędza maszynę, torując drogę dla dźwięków mandoli Maartena Decombel i mandoliny Warda Dhoore. Muzycy niezwykle intensywnie współpracują tworząc oryginalny, porywający a zarazem delikatny styl.

Zespół wydał dotychczas trzy albumy i koncertował na scenach w całej Europie, jak i poza nią – min. na Nanjing International Jazz & World Music Festival (Chiny), Festival des Luthiers et Maîtres Sonneurs (Francja), TFF Rudolstadt (Niemcy), Kaustinen Folk Music Festival (Finlandia), Mandopolis (Francja), Viljandi Folk Music Festival (Estonia), Sunrise Celebration (Wielka Brytania). W 2018 r. po raz pierwszy wystąpili w Polsce – na festiwalu Lovembal, w Poznaniu.

Jeroen Geerinck – gitara
Maarten Decombel – mandola
Ward Dhoore – mandolina

FB: https://www.facebook.com/snaarmaarwaar/
WWW: http://www.snaarmaarwaar.be/en/index.php


fot. Kuni Quintens

AIBOXES (BELGIA)

To projekt Guusa Herremansa i Berta Leemansa – dwóch akordeonistów z dwóch różnych pokoleń, którzy znają się od około 15 lat. Ich współpraca i stworzenie duetu wydawały się nieuniknione.

Airboxes grają wyłącznie własne kompozycje w nadal dość rzadko spotykanym zestawieniu akordeonu diatonicznego i chromatycznego. Wirtuozeria i doświadczenie, kreatywność i przyjemność grania sprawiają, że jest to połączenie wyśmienite i niepowtarzalne.

Po raz pierwszy koncertowali w Teetzleben, w Niemczech na początku lipca 2017 r., ale już ich drugi wspólny występ miał miejsce w Castelfidardo, we Włoszech, będącym mekką akordeonu.

Mieli okazję zaprezentować się także tancerzom podczas m.in. Boombalfestival i Boombal Ghent Intiem w Belgii, podczas festiwali Danserla w Niemczech, Raiz d’Aldeia w Portugalii oraz CaDansa w Holandii. Duet pracuje obecnie nad pierwszą płytą CD, która zostanie wydana w 2020 roku!

Guus Herremans – akordeon diatoniczny
Bert Leemans – akordeon chromatyczny

FB: https://www.facebook.com/Airboxes-275032312899479/


fot. Marianna Łakomy

BALSAM (Polska)

Balfolkowa poezja

Zespół Balsam to poetyckie połączenie tanecznych i muzycznych kultur tradycyjnych Europy. Balsam wpisuje się w nurt balfolku, więc ich muzyka przeznaczona jest przede wszystkim do tańca – radosnego jak koła syrkasyjskie, transowego jak bretońskie hanter-dro, skocznego jak irlandzkie polki, intymnego jak francuska mazurka.

Repertuar czerpią zarówno z tradycji, jak i własnej głowy, spora jego część to ich własne kompozycje. Muzycy nie boją się eksperymentów, szukają własnej, naturalnej drogi. Wyjątkową cechą zespołu jest element poetycki, zręcznie wplatany w muzykę przez Ewę, której własne wiersze stanowią z melodiami nierozerwalną całość.

Ich debiutancki album „DO” to pierwsza balfolkowa płyta w Polsce.

W skład zespołu wchodzą:

Ewa de Mezer – śpiew, akordeon, recytacja, słowa
Michał Zajączkowski-de Mezer – gitara akustyczna, śpiew
Jakub Szczygieł – irlandzki flet poprzeczny, flażolety

FB: https://www.facebook.com/balsam.balfolk/